Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu kastracji u samców jest agresja, znaczenie moczem. Jeśli samiec mieszka w jednej klatce z samiczką, a nie chcemy miotów, albo jeśli dwa samce mieszkają razem, by uniknąć walk między nimi wtedy również taki zabieg jest zalecany.
Wskazaniem do kastracji są także zmiany nowotworowe jąder. Możemy poddawać zabiegowi już 3-miesięczne zwierzę, a także oczywiście starsze osobniki. Pamiętajmy, że nawet po kastracji samiec jest jeszcze “płodny” do 6. tygodni, więc mimo wszystko należy w tym czasie izolować go od samiczki.
Na dobę przed operacją należy podawać uszakowi siano, susz i wodę, odstawić granulaty, zielonkę, ponieważ pod wpływem narkozy spowalnia się metabolizm zwierzaka, dochodzi do fermentacji treści w przewodzie pokarmowym i może doprowadzić do niebezpiecznych wzdęć. Nie ma obaw, że pod wpływem znieczulenia królik zachłyśnie się treścią pokarmową, bo króliki nie wymiotują.
Przed zabiegiem zwierzę jest badanie klinicznie, jeśli lekarz weterynarii nie zgłasza przeciwwskazań przystępujemy do działania. Po kastracji królik pozostaje jeszcze pod naszą kontrolą. Do momentu całkowitego wybudzenia z narkozy jest dogrzewany, podane ma leki przeciwbólowe i antybiotyk.
Zalecenia dla właściciela: trzymanie zwierzaczka na podłożu z papierowych ręczniczków do czasu zagojenia rany lub na innym podłożu, które mechanicznie nie będzie drażniło ran pooperacyjnych, obserwacja oddawania moczu i kału, obserwacja apetytu. Nienarażanie królika na przeciągi, a w razie spostrzeżenia jakichkolwiek niepokojących objawów konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem weterynarii. Zalecamy 2 wizyty kontrolne po zabiegu w celu obserwacji procesu gojenia ran.