Każdy zabieg czy operacja to stres – zarówno dla samego zwierzęcia, jak i jego właściciela. Warto odpowiednio przygotować zwierzę, aby ograniczyć napięcie dla obu stron.
Zalecane działania poprzedzające zabieg:
- nie karmić zwierzęcia po 18.00 wieczorem dnia poprzedniego,
- wodę może pić – bez ograniczeń, dopiero na 3 godziny przed samym zabiegiem należy odstawić wodę,
- przed samym zabiegiem wyprowadzić psa na spacer,
- w domu przygotować miejsce, w którym będzie przebywać pies/kot po zabiegu – miejsce powinno być ustronne, ciepłe, ciche, bez jasnego, mocnego oświetlenia. Zwierzę jest po narkozie bardzo wrazliwe na wszelkie bodźce ze środowiska zewnętrznego.
Do lecznicy prosimy przyprowadzić pupila wraz z:
- książeczką zdrowia,
- można wziąć ze sobą czyste posłanie, na którym po zabiegu będzie leżeć pacjent, będzie też dzięki temu czuć zapach swoich właścicieli i domu, będzie się czuł bezpieczniej, aczkolwiek dysponujemy również takimi posłaniami,
- w przypadku kotów – wziąć ze sobą transporter (istnieje możliwość wypożyczenia w lecznicy).
Procedura okołozabiegowa:
- Zwierzę ma zakładany dożylnie wenflon, przez który podawana jest kroplówka w razie zapotrzebowania zwierzęcia i leki.
- Jeszcze przed zabiegiem wskazane jest pobranie krwi do podstawowych badań (morfologia, biochemia) szczególnie u zwierząt powyżej 7-go roku życia. Jeśli parametry krwi odbiegają od normy, zabieg najczęściej jest odraczany o kilka dni do czasu ustabilizowania stanu pacjenta.
- U pacjentów zaintubowanych w trakcie zabiegu możliwy jest kaszel i odkrztuszanie wydzieliny do kilku dni.
- W naszej lecznicy wydajemy zwierzę do domu dopiero kiedy całkowicie odzyska przytomność, dopiero jak wybudzi się z narkozy. Jak zwierzę zacznie się wybudzać kontaktujemy się telefonicznie z właścicielem w celu omówienia przebiegu operacji i umówienia się na odbiór pupila. Przy odbiorze szczegółowo omawiane są zalecenia wydane właścicielowi zwierzaka.
- Nie wydajemy pacjentów jeszcze będących pod wpływem narkozy!!! W zależności od zastosowanej metody znieczulenia, po zabiegu zwierzę może piszczeć, prężyć się, mogą pojawić się drgawki, co jest niepokojące dla samych właścicieli i niejednokrotnie lekarz weterynarii musi być w pogotowiu, by zapobiec różnym powikłaniom okołooperacyjnym.
- Po wydaniu pacjenta do domu zwierzę może wykazywać zaburzenia równowagi i senność. Mogą pojawić się wymioty i biegunka. Jeżeli takie objawy będą się utrzymywać jeszcze następnego dnia po zabiegu należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
- Każde zwierzę dostaje po zabiegu leki przeciwbólowe, których działanie utrzymuje się 24 godziny.